Vishay/Vitramon VJ0402D270FLXAC
VJ0402D270FLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D270FLXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D270FLXAC.pdf
Availability of VJ0402D270FLXAC
QUANTITY
VJ0402D270FLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D270FLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D270FLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D270FLXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D270FLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D270FLXAC Details Description
Related parts for VJ0402D270FLXAC
CONN HEADER 4POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT VERT HV-100 18POS datasheet.pdf
SLEEVING 3/4" NATURAL 250' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SCREW MNT SNAP LOCK 12MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf