Comchip Technology TV06B510JB-G
TV06B510JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV06B510JB-G
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB
Datasheet Download
TV06B510JB-G.pdf
Availability of TV06B510JB-G
QUANTITY
TV06B510JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B510JB-G
Internal Part NumberEIS-TV06B510JB-G
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.28A
Power - Peak Pulse600W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B510JB-G
Related LinksTV06B5, TV06B510JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B510JB-G Details Description
Related parts for TV06B510JB-G
CONN HEADER 6POS VERT LATCH 15AU datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 0 DEG BLACK/BLACK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20UTQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf