Comchip Technology TV06B540JB-G
TV06B540JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV06B540JB-G
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
Datasheet Download
TV06B540JB-G.pdf
Availability of TV06B540JB-G
QUANTITY
TV06B540JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B540JB-G
Internal Part NumberEIS-TV06B540JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.89A
Power - Peak Pulse600W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B540JB-G
Related LinksTV06B5, TV06B540JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B540JB-G Details Description
Related parts for TV06B540JB-G
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RESISTOR 75K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M12 5V 12" datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 200-400VAC 35A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-512-E2 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PIN 4POLE datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf