Comchip Technology TV06B900J-G
TV06B900J-G picture photo
Mfg. Part Number
TV06B900J-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB
Datasheet Download
TV06B900J-G.pdf
Availability of TV06B900J-G
QUANTITY
TV06B900J-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B900J-G
Internal Part NumberEIS-TV06B900J-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.11A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B900J-G
Related LinksTV06B, TV06B900J-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B900J-G Details Description
Related parts for TV06B900J-G
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LMZFL 10/4/135 3.5SW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf