| Internal Part Number | EIS-TV13315000J0G | |
| PCN Part Number | Anytek Integration 02/Apr/2015 | |
| Standard Package | 280 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | TV | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 13 | |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) | |
| Mating Orientation | 55° (125°) Angle with Board | |
| Current | 10A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 16-28 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Features | - | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated | |
| Clamp Material - Plating | Brass - Nickel Plated | |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated | |
| Torque - Screw | 0.2 Nm (1.7 Lb-In) | |