Comchip Technology TV15C260JB-G
TV15C260JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV15C260JB-G
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Datasheet Download
TV15C260JB-G.pdf
Availability of TV15C260JB-G
QUANTITY
TV15C260JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV15C260JB-G
Internal Part NumberEIS-TV15C260JB-G
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.63A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV15C260JB-G
Related LinksTV15C2, TV15C260JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV15C260JB-G Details Description
Related parts for TV15C260JB-G
HOOK-UP STRND 14AWG RED 100' datasheet.pdf
FERRULE NON INS 4AWG 23/32" datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 131MA 10.4 OHM datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 5A ITO220AB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
QSFP MM50 OM2 ASSY OFNP datasheet.pdf
RES 223 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN BTB RECPT 64 POS SMD datasheet.pdf