Comchip Technology TV15C400JB-G
TV15C400JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV15C400JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMC
Datasheet Download
TV15C400JB-G.pdf
Availability of TV15C400JB-G
QUANTITY
TV15C400JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV15C400JB-G
Internal Part NumberEIS-TV15C400JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.01A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV15C400JB-G
Related LinksTV15C4, TV15C400JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV15C400JB-G Details Description
Related parts for TV15C400JB-G
IC TERMINATOR SCSI 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7T 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 10% 1250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf