Comchip Technology TV15C8V5JB-G
TV15C8V5JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV15C8V5JB-G
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Datasheet Download
TV15C8V5JB-G.pdf
Availability of TV15C8V5JB-G
QUANTITY
TV15C8V5JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV15C8V5JB-G
Internal Part NumberEIS-TV15C8V5JB-G
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.17A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV15C8V5JB-G
Related LinksTV15C8, TV15C8V5JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV15C8V5JB-G Details Description
Related parts for TV15C8V5JB-G
RACEWAY NOHOL WHT 1X1.5"(6=6') datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MEMORY ADDRESS LATCH 64-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 62K OHM 0404 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 3W datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf