Comchip Technology TV30C640JB-G
TV30C640JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV30C640JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC
Datasheet Download
TV30C640JB-G.pdf
Availability of TV30C640JB-G
QUANTITY
TV30C640JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV30C640JB-G
Internal Part NumberEIS-TV30C640JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)29.13A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV30C640JB-G
Related LinksTV30C6, TV30C640JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV30C640JB-G Details Description
Related parts for TV30C640JB-G
FUL-COATED HVY 316 TIE datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 15mA Backlight 16-WLCSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf