Vicor Corporation V300C28E75BG
V300C28E75BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C28E75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28E75BG.pdf
Availability of V300C28E75BG
QUANTITY
V300C28E75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28E75BG
Internal Part NumberEIS-V300C28E75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28E75BG
Related LinksV300C2, V300C28E75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28E75BG Details Description
Related parts for V300C28E75BG
SIDACTOR 2CHP 58/116V 400A TO220 datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
RES MO 1/2W 23.2K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT HANDHELD 44QFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN ASSY HIGH CUR CE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC datasheet.pdf