Comchip Technology TV50C131J-G
TV50C131J-G picture photo
Mfg. Part Number
TV50C131J-G
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Datasheet Download
TV50C131J-G.pdf
Availability of TV50C131J-G
QUANTITY
TV50C131J-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV50C131J-G
Internal Part NumberEIS-TV50C131J-G
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24.16A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV50C131J-G
Related LinksTV50C, TV50C131J-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV50C131J-G Details Description
Related parts for TV50C131J-G
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
GDT 230V 20KA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E GRAY 14' datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE STRT CMR 33M datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TG2030 ROLL 50METERSX320X2MM datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf