Comchip Technology TV50C171JB-G
TV50C171JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV50C171JB-G
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Datasheet Download
TV50C171JB-G.pdf
Availability of TV50C171JB-G
QUANTITY
TV50C171JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV50C171JB-G
Internal Part NumberEIS-TV50C171JB-G
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.36A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)