Comchip Technology TV50C640JB-G
TV50C640JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV50C640JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC
Datasheet Download
TV50C640JB-G.pdf
Availability of TV50C640JB-G
QUANTITY
TV50C640JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV50C640JB-G
Internal Part NumberEIS-TV50C640JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)49.03A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV50C640JB-G
Related LinksTV50C6, TV50C640JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV50C640JB-G Details Description
Related parts for TV50C640JB-G
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V -12V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 1A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 40mA Backlight 8-MLP (3x3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf