Vishay/Sprague TVA1160-E3
TVA1160-E3 picture photo
Mfg. Part Number
TVA1160-E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
100UF 16V 7.925X17.45 85C AXI
Datasheet Download
TVA1160-E3.pdf
Availability of TVA1160-E3
QUANTITY
TVA1160-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TVA1160-E3
Internal Part NumberEIS-TVA1160-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package560
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVA1160-E3
Related LinksTVA11, TVA1160-E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TVA1160-E3 Details Description
Related parts for TVA1160-E3
CAP CER 22PF 6KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 165MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
63/37 CRYSL 502 2% .032DIA/21SWG datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ULT FAST SMB datasheet.pdf
TXRX MODULE 916.50MHZ RFM TR1000 datasheet.pdf
MGRID HDR D.R. RA .38AULF 14CKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
HDJD-S822 COLOR SENSOR BREAKOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf