Kyocera Display TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN
TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN picture photo
Mfg. Part Number
TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD 3.2" TFT DISPLAY
Datasheet Download
TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN.pdf
Availability of TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN
QUANTITY
TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN Order Process
Ship out your order
Specifications of TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN
Internal Part NumberEIS-TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size3.2" (81.28mm)
Viewing Area48.60mm W x 64.80mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels240 x 320
InterfaceParallel, 16-Bit (RGB)
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size0.07mm W x 0.20mm H
Dot Pitch0.20mm W x 0.20mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN
Related LinksTVL-55736GD0, TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN Datasheet, Kyocera Display Distributor
TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN Details Description
Related parts for TVL-55736GD032JR-LW-G-AAN
FUSE PTC 3.80A 15V RESET AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR MALE 11POS FASTON datasheet.pdf
IC RS-232 SERIAL 230KBPS 20-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 3.2A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf