Nichicon TVX0J223MDD
TVX0J223MDD picture photo
Mfg. Part Number
TVX0J223MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V AXIAL
Datasheet Download
TVX0J223MDD.pdf
Availability of TVX0J223MDD
QUANTITY
TVX0J223MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX0J223MDD
Internal Part NumberEIS-TVX0J223MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVX
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX0J223MDD
Related LinksTVX0J, TVX0J223MDD Datasheet, Nichicon Distributor
TVX0J223MDD Details Description
Related parts for TVX0J223MDD
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC PUSH-PULL AMP 600MHZ SOT115J datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 260A POWRBLOK datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED SBT-70 COOL WHITE 7770K 2SMD datasheet.pdf
COMBO 24W7 M PCB STR G TIN datasheet.pdf
KPT07A16-8S W/PC CONT datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf