Nichicon TVX1A222MCD
TVX1A222MCD picture photo
Mfg. Part Number
TVX1A222MCD
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V AXIAL
Datasheet Download
TVX1A222MCD.pdf
Availability of TVX1A222MCD
QUANTITY
TVX1A222MCD Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX1A222MCD
Internal Part NumberEIS-TVX1A222MCD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.09A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.512" Dia x 1.102" L (13.00mm x 28.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX1A222MCD
Related LinksTVX1A, TVX1A222MCD Datasheet, Nichicon Distributor
TVX1A222MCD Details Description
Related parts for TVX1A222MCD
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC 10-OUT DECADE COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .1AU 20POS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf