Nichicon TVX2F2R2MAD
TVX2F2R2MAD picture photo
Mfg. Part Number
TVX2F2R2MAD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V AXIAL
Datasheet Download
TVX2F2R2MAD.pdf
Availability of TVX2F2R2MAD
QUANTITY
TVX2F2R2MAD Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX2F2R2MAD
Internal Part NumberEIS-TVX2F2R2MAD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia x 0.669" L (8.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX2F2R2MAD
Related LinksTVX2F, TVX2F2R2MAD Datasheet, Nichicon Distributor
TVX2F2R2MAD Details Description
Related parts for TVX2F2R2MAD
FUSE BLOCK CART 500V 15A CHASSIS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD datasheet.pdf