AVX Corporation TWCD686K060CCYZ0000
TWCD686K060CCYZ0000 picture photo
Mfg. Part Number
TWCD686K060CCYZ0000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 60V AXIAL
Datasheet Download
TWCD686K060CCYZ0000.pdf
Availability of TWCD686K060CCYZ0000
QUANTITY
TWCD686K060CCYZ0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWCD686K060CCYZ0000
Internal Part NumberEIS-TWCD686K060CCYZ0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTWC-Y
PackagingTray
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.54 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 0.766" L (9.52mm x 19.46mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.500 Hrs @ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWCD686K060CCYZ0000
Related LinksTWCD686K0, TWCD686K060CCYZ0000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TWCD686K060CCYZ0000 Details Description
Related parts for TWCD686K060CCYZ0000
CONN HEADER 29POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FERRULE H35 0/32D RED 1=50PCS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf