AVX Corporation TWCE826K125SCYZ0000
TWCE826K125SCYZ0000 picture photo
Mfg. Part Number
TWCE826K125SCYZ0000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 82UF 125V 10% AXIAL
Datasheet Download
TWCE826K125SCYZ0000.pdf
Availability of TWCE826K125SCYZ0000
QUANTITY
TWCE826K125SCYZ0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWCE826K125SCYZ0000
Internal Part NumberEIS-TWCE826K125SCYZ0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTWC-Y
PackagingTray
Capacitance82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated125V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.82 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.500 Hrs @ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWCE826K125SCYZ0000
Related LinksTWCE826K1, TWCE826K125SCYZ0000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TWCE826K125SCYZ0000 Details Description
Related parts for TWCE826K125SCYZ0000
Connector Header 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 41POS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
FERRITE CORE 4.1MM OD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.45A 150 MOHM datasheet.pdf