Ohmite TWM10J4K7E
TWM10J4K7E picture photo
Mfg. Part Number
TWM10J4K7E
Brief Description
RES 4.7K OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM10J4K7E.pdf
Availability of TWM10J4K7E
QUANTITY
TWM10J4K7E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM10J4K7E
Internal Part NumberEIS-TWM10J4K7E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height2.008" (51.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM10J4K7E
Related LinksTWM10, TWM10J4K7E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM10J4K7E Details Description
Related parts for TWM10J4K7E
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO204AL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
LED ACCY NVIS CAP datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/UP WF datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 7POS datasheet.pdf