Ohmite TWM3J56R
TWM3J56R picture photo
Mfg. Part Number
TWM3J56R
Brief Description
RES 56 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM3J56R.pdf
Availability of TWM3J56R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TWM3J56R Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM3J56R
Internal Part NumberEIS-TWM3J56R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM3J56R
Related LinksTWM3, TWM3J56R Datasheet, Ohmite Distributor
TWM3J56R Details Description
Related parts for TWM3J56R
MOSFET N-CH 20V 110A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
BIT TORX T7 0.98" datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 970MA 240 MOHM datasheet.pdf
IC CTLR HI VOLTAGE OVP 10-MSOP datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FREEM IR RECEIVER & POWER SUPP datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D ROU datasheet.pdf
IC BI-DIR BATT SWITCH WCSP12 IN STOCK SHIP NOW datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
FUSE 10A 250V AXIAL datasheet.pdf