Ohmite TWM5J2K7E
TWM5J2K7E picture photo
Mfg. Part Number
TWM5J2K7E
Brief Description
RES 2.7K OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM5J2K7E.pdf
Availability of TWM5J2K7E
QUANTITY
TWM5J2K7E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM5J2K7E
Internal Part NumberEIS-TWM5J2K7E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)