Ohmite TWM7J5K6E
TWM7J5K6E picture photo
Mfg. Part Number
TWM7J5K6E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.6K OHM 7W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM7J5K6E.pdf
Availability of TWM7J5K6E
QUANTITY
TWM7J5K6E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM7J5K6E
Internal Part NumberEIS-TWM7J5K6E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTWM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension-
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM7J5K6E
Related LinksTWM7, TWM7J5K6E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM7J5K6E Details Description
Related parts for TWM7J5K6E
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR GN2017 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf