NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. TWR-K21F120M
TWR-K21F120M picture photo
Mfg. Part Number
TWR-K21F120M
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Brief Description
BOARD TOWER FOR K21F120M
Datasheet Download
TWR-K21F120M.pdf
Availability of TWR-K21F120M
QUANTITY
TWR-K21F120M Order Process
Ship out your order
Specifications of TWR-K21F120M
Internal Part NumberEIS-TWR-K21F120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
SeriesKinetis
Board TypeEvaluation Platform
TypeMCU 32-Bit
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Operating System-
PlatformFreescale Tower System
For Use With/Related ProductsK21
Mounting TypeFixed
ContentsBoard(s), Cable(s)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWR-K21F120M
TWR-K21F120M Details Description
Related parts for TWR-K21F120M
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 16-DIP datasheet.pdf
SCR NON-SENS 800V 8A TO-251AA datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100" TI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 82VC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 500MA 1.105 OHM datasheet.pdf