Ohmite TWW3J39R
TWW3J39R picture photo
Mfg. Part Number
TWW3J39R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW3J39R.pdf
Availability of TWW3J39R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TWW3J39R Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW3J39R
Internal Part NumberEIS-TWW3J39R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW3J39R
Related LinksTWW3, TWW3J39R Datasheet, Ohmite Distributor
TWW3J39R Details Description
Related parts for TWW3J39R
CAP PTFE 10PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS BOX MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
MINI-FIT RTAN HDR ASSY 8CKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.75-3.63V 10A 36W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 6W datasheet.pdf