Ohmite TWW3JR20E
TWW3JR20E picture photo
Mfg. Part Number
TWW3JR20E
Brief Description
RES 0.2 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW3JR20E.pdf
Availability of TWW3JR20E
QUANTITY
TWW3JR20E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW3JR20E
Internal Part NumberEIS-TWW3JR20E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW3JR20E
Related LinksTWW3, TWW3JR20E Datasheet, Ohmite Distributor
TWW3JR20E Details Description
Related parts for TWW3JR20E
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 4POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
XPC ABS SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V I2PAK-FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf