Ohmite TWW3JR47
TWW3JR47 picture photo
Mfg. Part Number
TWW3JR47
Brief Description
RES 0.47 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW3JR47.pdf
Availability of TWW3JR47
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TWW3JR47 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW3JR47
Internal Part NumberEIS-TWW3JR47
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW3JR47
Related LinksTWW3, TWW3JR47 Datasheet, Ohmite Distributor
TWW3JR47 Details Description
Related parts for TWW3JR47
IC FUEL GAUGE LOW VOLTAGE8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 27K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 55mA Signage 24-SOIC W datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
IC PWR SW USB 2CH 0.5A 8-MSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf