Ohmite TWW5J20R
TWW5J20R picture photo
Mfg. Part Number
TWW5J20R
Brief Description
RES 20 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW5J20R.pdf
Availability of TWW5J20R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TWW5J20R Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW5J20R
Internal Part NumberEIS-TWW5J20R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW5J20R
Related LinksTWW5, TWW5J20R Datasheet, Ohmite Distributor
TWW5J20R Details Description
Related parts for TWW5J20R
MOSFET N-CH 60V 1.1A TO92-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 134VC SMB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
HEAT SINK 40MM X 40MM X 12.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
IC CLK FANOUT/BUFF ZD 72VFQFN datasheet.pdf
IC FPGA 235 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 0.162 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf