JAE Electronics TX24-50R-6ST-N1E
TX24-50R-6ST-N1E picture photo
Mfg. Part Number
TX24-50R-6ST-N1E
Brief Description
CONN RCPT 1.27MM 50POS GOLD PCB
Datasheet Download
TX24-50R-6ST-N1E.pdf
Availability of TX24-50R-6ST-N1E
QUANTITY
TX24-50R-6ST-N1E Order Process
Ship out your order
Specifications of TX24-50R-6ST-N1E
Internal Part NumberEIS-TX24-50R-6ST-N1E
Standard Package60
Number of Positions50
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights12mm, 14mm, 18mm
Height Above Board0.406" (10.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX24-50R-6ST-N1E
Related LinksTX24-50R, TX24-50R-6ST-N1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX24-50R-6ST-N1E Details Description
Related parts for TX24-50R-6ST-N1E
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 16-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC CURRENT LIMIT SWITCH 8-DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.15A 28V datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET 34PIN GOLD W/KEY datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 1W DO216 datasheet.pdf