JAE Electronics TX24-60R-10ST-N1E
TX24-60R-10ST-N1E picture photo
Mfg. Part Number
TX24-60R-10ST-N1E
Brief Description
CONN RCPT 1.27MM 60POS GOLD PCB
Datasheet Download
TX24-60R-10ST-N1E.pdf
Availability of TX24-60R-10ST-N1E
QUANTITY
TX24-60R-10ST-N1E Order Process
Ship out your order
Specifications of TX24-60R-10ST-N1E
Internal Part NumberEIS-TX24-60R-10ST-N1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights16mm, 18mm, 22mm
Height Above Board0.563" (14.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX24-60R-10ST-N1E
Related LinksTX24-60R, TX24-60R-10ST-N1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX24-60R-10ST-N1E Details Description
Related parts for TX24-60R-10ST-N1E
POT 1M OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
IC ETH 10/100 PLC DEV CTRL 64BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A 30GOLD datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 35A datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE K L-20CM 4M datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 158MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE FUJITSU STRIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf
CLIP, ROD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf