JAE Electronics TX25-80P-6ST-N1E
TX25-80P-6ST-N1E picture photo
Mfg. Part Number
TX25-80P-6ST-N1E
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 1.27MM 80POS GOLD PCB
Datasheet Download
TX25-80P-6ST-N1E.pdf
Availability of TX25-80P-6ST-N1E
QUANTITY
TX25-80P-6ST-N1E Order Process
Ship out your order
Specifications of TX25-80P-6ST-N1E
Internal Part NumberEIS-TX25-80P-6ST-N1E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesTX25
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights12mm, 16mm, 18mm
Height Above Board0.362" (9.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX25-80P-6ST-N1E
Related LinksTX25-80P, TX25-80P-6ST-N1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX25-80P-6ST-N1E Details Description
Related parts for TX25-80P-6ST-N1E
IC SUPERVISOR VOLT RESET 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 260MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CLIP ALLIGATOR NARROW COPPER 10A datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IMPACT DC 3X8 OPEN SN datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf