Panasonic Electric Works TX2SL-L2-4.5V-Z
TX2SL-L2-4.5V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TX2SL-L2-4.5V-Z
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Datasheet Download
TX2SL-L2-4.5V-Z.pdf
Availability of TX2SL-L2-4.5V-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TX2SL-L2-4.5V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TX2SL-L2-4.5V-Z
Internal Part NumberEIS-TX2SL-L2-4.5V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeTelecom
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current44.5mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance101.2 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX2SL-L2-4.5V-Z
Related LinksTX2SL-L, TX2SL-L2-4.5V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TX2SL-L2-4.5V-Z Details Description
Related parts for TX2SL-L2-4.5V-Z
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
LED ARRAY 2000LM COOL WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf