TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40AB00-2409H
TX40AB00-2409H picture photo
Mfg. Part Number
TX40AB00-2409H
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE
Datasheet Download
TX40AB00-2409H.pdf
Availability of TX40AB00-2409H
QUANTITY
TX40AB00-2409H Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40AB00-2409H
Internal Part NumberEIS-TX40AB00-2409H
Cable Opening-
Diameter - Outside1.713" (43.50mm)
Shell Size - Insert25, J
Thread SizeM37x1
Cable Exit180°
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40AB00-2409H
TX40AB00-2409H Details Description
Related parts for TX40AB00-2409H
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 40POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN RING TONGUE STR 26-22AWG datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LP 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
4R VER HDR STB 0GP datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf