TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40AC90-1205
TX40AC90-1205 picture photo
Mfg. Part Number
TX40AC90-1205
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C SLVR
Datasheet Download
TX40AC90-1205.pdf
Availability of TX40AC90-1205
QUANTITY
TX40AC90-1205 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40AC90-1205
Internal Part NumberEIS-TX40AC90-1205
Cable Opening-
Diameter - Outside0.964" (24.50mm)
Shell Size - Insert13, C
Thread SizeM18x1
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40AC90-1205
TX40AC90-1205 Details Description
Related parts for TX40AC90-1205
IC ADC 12BIT 5V 500KSPS 24-SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 320 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD BRIDGE 1PH 8A D-72 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 31C S 24" WHT NI datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf