TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40AZ00-1004
TX40AZ00-1004 picture photo
Mfg. Part Number
TX40AZ00-1004
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B BLK
Datasheet Download
TX40AZ00-1004.pdf
Availability of TX40AZ00-1004
QUANTITY
TX40AZ00-1004 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40AZ00-1004
Internal Part NumberEIS-TX40AZ00-1004
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Cable Opening-
Diameter - Outside0.827" (21.00mm)
Shell Size - Insert11, B
Thread SizeM15x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingZinc Nickel
ShieldingUnshielded
ColorBlack
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40AZ00-1004
TX40AZ00-1004 Details Description
Related parts for TX40AZ00-1004
DIODE SCHOTTKY 15V 19A TO220AC datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 118.65VC SMD datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 40A 58VDC BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-20 AWG GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 8SMD datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
HOOF 3.3MM (0.13) datasheet.pdf