NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA204W-800E,135
BTA204W-800E,135 picture photo
Mfg. Part Number
BTA204W-800E,135
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73
Datasheet Download
BTA204W-800E,135.pdf
Availability of BTA204W-800E,135
QUANTITY
BTA204W-800E,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA204W-800E,135
Internal Part NumberEIS-BTA204W-800E,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
Copper Wire Bonding 03/Aug/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)1A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)10A, 11A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)12mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA204W-800E,135
BTA204W-800E,135 Details Description
Related parts for BTA204W-800E,135
CONN RECEPT 5POS .100 POLAR 15AU datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf