TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40SJ90-0805
TX40SJ90-0805 picture photo
Mfg. Part Number
TX40SJ90-0805
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A M12
Datasheet Download
TX40SJ90-0805.pdf
Availability of TX40SJ90-0805
QUANTITY
TX40SJ90-0805 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40SJ90-0805
Internal Part NumberEIS-TX40SJ90-0805
Cable Opening-
Diameter - Outside0.709" (18.00mm)
Shell Size - Insert9, A
Thread SizeM12x1
Cable Exit90°
MaterialStainless Steel
PlatingPassivated
ShieldingUnshielded
Color-
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes4 pcs - 2 pc Backshell, 2 O-Rings
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40SJ90-0805
TX40SJ90-0805 Details Description
Related parts for TX40SJ90-0805
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
KIT DEMO HDMI CABLE EXTENDER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MODULE DIODE 600V 60A SOT-227 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf