TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX41AB00-1007
TX41AB00-1007 picture photo
Mfg. Part Number
TX41AB00-1007
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ10 11 OLIV
Datasheet Download
TX41AB00-1007.pdf
Availability of TX41AB00-1007
QUANTITY
TX41AB00-1007 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX41AB00-1007
Internal Part NumberEIS-TX41AB00-1007
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.720" (18.29mm)
Shell Size - Insert10, 11
Thread Size9/16-24 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes2 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series I, II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX41AB00-1007
TX41AB00-1007 Details Description
Related parts for TX41AB00-1007
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 2PL datasheet.pdf
IC SNGL BUS LVDS TXRX 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LABEL W/SPECIAL ADHESIVE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf