TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX41AC00-1205
TX41AC00-1205 picture photo
Mfg. Part Number
TX41AC00-1205
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ12 13 SLVR
Datasheet Download
TX41AC00-1205.pdf
Availability of TX41AC00-1205
QUANTITY
TX41AC00-1205 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX41AC00-1205
Internal Part NumberEIS-TX41AC00-1205
Cable Opening-
Diameter - Outside0.964" (24.50mm)
Shell Size - Insert12, 13
Thread Size11/16-24 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX41AC00-1205
TX41AC00-1205 Details Description
Related parts for TX41AC00-1205
RES SMD 61.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
POWER SUP MOD 100-240VAC 12VDC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 20POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CUTTER DIAG TAPERED FF ACCULITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 10A I2PAKFP datasheet.pdf