TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX54AB00-2212-CS2473
TX54AB00-2212-CS2473 picture photo
Mfg. Part Number
TX54AB00-2212-CS2473
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE
Datasheet Download
TX54AB00-2212-CS2473.pdf
Availability of TX54AB00-2212-CS2473
QUANTITY
TX54AB00-2212-CS2473 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX54AB00-2212-CS2473
Internal Part NumberEIS-TX54AB00-2212-CS2473
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.468" (37.29mm)
Shell Size - Insert22
Thread Size1 5/16-18 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes1 pc - 1 Backshell
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX54AB00-2212-CS2473
TX54AB00-2212-CS2473 Details Description
Related parts for TX54AB00-2212-CS2473
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN L/FORK UNINSUL 16-14 AWG #8 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 27.2VC DO15 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.6A SOT89 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf