TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX54SJ00-1610S
TX54SJ00-1610S picture photo
Mfg. Part Number
TX54SJ00-1610S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16-19
Datasheet Download
TX54SJ00-1610S.pdf
Availability of TX54SJ00-1610S
QUANTITY
TX54SJ00-1610S Order Process
Ship out your order
Specifications of TX54SJ00-1610S
Internal Part NumberEIS-TX54SJ00-1610S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.220" (30.99mm)
Shell Size - Insert16, 16S, 19
Thread Size1-20 UNEF
Cable Exit180°
MaterialStainless Steel
PlatingPassivated
ShieldingUnshielded
Color-
FeaturesSelf Locking, Tinel Lock
Ingress Protection-
Includes1 pc - 1 Backshell
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX54SJ00-1610S
TX54SJ00-1610S Details Description
Related parts for TX54SJ00-1610S
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SO datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.8A 9.6 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CABLE SEAL 16MM2 FOR BF1 HOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS 1MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf