Panasonic Electric Works TXD2SL-12V-Z
TXD2SL-12V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SL-12V-Z
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
TXD2SL-12V-Z.pdf
Availability of TXD2SL-12V-Z
QUANTITY
TXD2SL-12V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SL-12V-Z
Internal Part NumberEIS-TXD2SL-12V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SL-12V-Z
Related LinksTXD2SL, TXD2SL-12V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SL-12V-Z Details Description
Related parts for TXD2SL-12V-Z
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
TRANSFORMER ISOLATION DIG/AUDIO datasheet.pdf
CONN COVER 55POS JR POWER TIMER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 4.7MH 4-LINE SMD datasheet.pdf
SSR IP00 280VAC/10A 4-8VDC ZC datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SMART CARD BRIDGE USB 64QFN datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 120MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf