Panasonic Electric Works TXD2SS-24V-Z
TXD2SS-24V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SS-24V-Z
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Datasheet Download
TXD2SS-24V-Z.pdf
Availability of TXD2SS-24V-Z
QUANTITY
TXD2SS-24V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SS-24V-Z
Internal Part NumberEIS-TXD2SS-24V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
How to Read Date Codes
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.6mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power230 mW
Coil Resistance2.5 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SS-24V-Z
Related LinksTXD2SS, TXD2SS-24V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SS-24V-Z Details Description
Related parts for TXD2SS-24V-Z
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 820OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf