Panasonic Electric Works TXD2SS-24V-Z
TXD2SS-24V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SS-24V-Z
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Datasheet Download
TXD2SS-24V-Z.pdf
Availability of TXD2SS-24V-Z
QUANTITY
TXD2SS-24V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SS-24V-Z
Internal Part NumberEIS-TXD2SS-24V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
How to Read Date Codes
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.6mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power230 mW
Coil Resistance2.5 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SS-24V-Z
Related LinksTXD2SS, TXD2SS-24V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SS-24V-Z Details Description
Related parts for TXD2SS-24V-Z
CAP TANT 0.22UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.5A TO-220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
GDT 300V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5X2SON datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf