Panasonic Electric Works TXD2SS-L-12V-Z
TXD2SS-L-12V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SS-L-12V-Z
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
TXD2SS-L-12V-Z.pdf
Availability of TXD2SS-L-12V-Z
QUANTITY
TXD2SS-L-12V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SS-L-12V-Z
Internal Part NumberEIS-TXD2SS-L-12V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current12.5mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power150 mW
Coil Resistance960 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SS-L-12V-Z
Related LinksTXD2SS-, TXD2SS-L-12V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SS-L-12V-Z Details Description
Related parts for TXD2SS-L-12V-Z
CONN JACK TEST VERTICAL BLUE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 PVC 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
HOUSNG SPRNG MNT FOR M18 PROX datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 0804 datasheet.pdf
PELTIER OT12,62,F3,1211,11,W2.25 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 74POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf