Panasonic Electric Works TXD2SS-L-24V
TXD2SS-L-24V picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SS-L-24V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Datasheet Download
TXD2SS-L-24V.pdf
Availability of TXD2SS-L-24V
QUANTITY
TXD2SS-L-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SS-L-24V
Internal Part NumberEIS-TXD2SS-L-24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current7.1mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power170 mW
Coil Resistance3.39 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SS-L-24V
Related LinksTXD2SS, TXD2SS-L-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SS-L-24V Details Description
Related parts for TXD2SS-L-24V
RES SMD 412K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HOUSING 17POS .100 SINGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2" 4S FIN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 800MA 455 MOHM datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf