Panasonic Electric Works TXD2SS-L-24V
TXD2SS-L-24V picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SS-L-24V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Datasheet Download
TXD2SS-L-24V.pdf
Availability of TXD2SS-L-24V
QUANTITY
TXD2SS-L-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SS-L-24V
Internal Part NumberEIS-TXD2SS-L-24V
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current7.1mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power170 mW
Coil Resistance3.39 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SS-L-24V
Related LinksTXD2SS, TXD2SS-L-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SS-L-24V Details Description
Related parts for TXD2SS-L-24V
CONN SPADE SPRING 16-22 AWG #8 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG DUST COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf