Panasonic Electric Works TXD2SS-L-4.5V-Z
TXD2SS-L-4.5V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SS-L-4.5V-Z
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
Datasheet Download
TXD2SS-L-4.5V-Z.pdf
Availability of TXD2SS-L-4.5V-Z
QUANTITY
TXD2SS-L-4.5V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SS-L-4.5V-Z
Internal Part NumberEIS-TXD2SS-L-4.5V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current33.3mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power150 mW
Coil Resistance135 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SS-L-4.5V-Z
Related LinksTXD2SS-, TXD2SS-L-4.5V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SS-L-4.5V-Z Details Description
Related parts for TXD2SS-L-4.5V-Z
CABLE 5COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20VQFN datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMB datasheet.pdf
INDICATOR WHITE SQUARE 24V datasheet.pdf