Linx Technologies TXE-433-KH2
TXE-433-KH2 picture photo
Mfg. Part Number
TXE-433-KH2
Manufacturer
Product Category
RF Transmitters
Brief Description
TRANSMITTER RF 433MHZ SMT
Datasheet Download
TXE-433-KH2.pdf
Availability of TXE-433-KH2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TXE-433-KH2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TXE-433-KH2
Internal Part NumberEIS-TXE-433-KH2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConsiderations for Sending Data Over a Wireless Link
Understanding RF Modules
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLTXE-yyy-KH2 Devices 04/Oct/2013
TXE,EVAL-yyy-KH2 Devices 16/Dec/2013
PCN Design/SpecificationLC and KH2 Series 19/Jul/2010
Standard Package20
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transmitters
SeriesKH2
PackagingTube
Frequency433.92MHz
ApplicationsGarage Openers, RKE, Security Alarms
Modulation or ProtocolASK, OOK
Data Rate (Max)-
Power - Output-4dBm ~ 4dBm
Current - Transmitting1.5mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Memory Size-
FeaturesBuilt-in Remote Control Encoder
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.2 V
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / CaseSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXE-433-KH2
Related LinksTXE-4, TXE-433-KH2 Datasheet, Linx Technologies Distributor
TXE-433-KH2 Details Description
Related parts for TXE-433-KH2
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS .100 30-26AWG TIN datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 5MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC OP AMP TRIPLE VIDEO 16SSOP datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A PLUG-R/A SKT 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf